Polecamy

Testy jednostkowe – czy warto?

Testy jednostkowe – czy warto?
/
/
Oprogramowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Testy jednostkowe to narzędzie używane przez programistów w celu poprawienia wyników procesu rozwoju oprogramowania. Jednak nie zawsze ich stosowanie jest adekwatne do sytuacji. Dlatego warto się dowiedzieć, kiedy rzeczywiście opłaca się je wykonywać. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

Unit Testing – czym właściwie są testy jednostkowe?

To sposób na przetestowanie oprogramowania z pomocą wybranej części kodu źródłowego wraz z powiązanymi danymi kontrolnymi oraz procedurami użytkowania i operacyjnymi. Wykonuje się go w celu sprawdzenia, czy procesy nadają się do użycia. Wyjaśnijmy to na przykładzie.

Możemy mieć funkcję przyjmującą zmienną liczbę znaków, na przykład: a, b i c, która oddaje wszelkie dostępne kombinacje: ab, ac i bc. Żeby sprawdzić, czy działa tak, jak oczekuje tego programista, wykonuje się testy – atrapy wywołań funkcji z różnymi wejściami, walidujące wyjście dla wszystkich dostępnych scenariuszy.

Przebieg testu jednostkowego

Unit Testing może być dużym ułatwieniem w pracy. Pierwsze etapy przebiegu testu jednostkowego to wyizolowanie fragmentu kodu i zweryfikowanie jego poprawności. UT sprawdza jego zgodność, testuje każdą funkcję i procedurę.

Za sprawą pozyskanych informacji można naprawić błędy we wczesnym etapie cyklu rozwoju i zaoszczędzić czas oraz koszty. Odpowiednio je wykorzystując, programiści są w stanie zrozumieć bazę kodu i w porę wprowadzić kluczowe zmiany.

Zalety Unit Testingu

Do pozytywnych aspektów testów zalicza się to, że kodujący uzyskują wiedzę na temat funkcjonalności jednostek i jak je wykorzystywać, żeby zrozumieć jej podstawowe API. Oprócz tego programista może dopracować kod i upewnić się, że moduł działa w prawidłowy sposób. Całość uzupełnia to, że Unit Testing umożliwia sprawdzenie części stworzonego projektu bez czekania na zakończenie pozostałych.

Wady Unit Testingu

Do głównych wad zalicza się to, że UT nie jest w stanie objąć parametrów testowania niefunkcjonalnego, takich jak skalowalność czy wydajność systemu. Minusem jest też czasochłonność związana z pisaniem przypadków testów jednostkowych.

Zauważa się również, że nie są one w stanie pokryć wszystkich błędów w module – wciąż istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się problemy w trakcie testów integracyjnych. Do tego dochodzi to, że UT nie jest efektywny przy sprawdzaniu poprawności w części User Interface modułu.

Czy warto wykonywać testy jednostkowe?

Właściwie wykonany Unit Testing pozwala wyeliminować problemy na wczesnym etapie rozwoju projektu. Dzięki niemu namierzenie pierwotnej przyczyny błędów jest łatwiejsze, a także zapobiega ich migracji do następnego poziomu. Wpływa na poprawę jakości kodu, sprzyja tworzeniu modułów wielokrotnego użytku, upraszcza dokumentację i zapewnia bezproblemową integrację z wieloma narzędziami i technologiami.

Istnieją także pewne wątpliwości związane z poświęceniem większej ilości czasu na wykonanie UT i z tym, że nie jest on w stanie objąć całego kodu i wyłapać znajdujących się w nim błędów. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, wykonywanie testów jednostkowych powinno podnieść jakość pracy i warto je wykonywać.

Zdj. główne: AltumCode/unsplash.com

freshlinesource

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i akcesoria do twojej maszyny do obróbki metalu?
/
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i akcesoria do twojej maszyny do obróbki metalu?
Poznaj kluczowe wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiednie narzędzia i akcesoria do Twojej maszyny do obróbki metalu. Dowiedz się, jakie czynniki brać pod uwagę i na co zwracać uwagę podczas zakupów.
Jak wybrać odpowiedni garnet do cięcia strumieniem wody?
/
Jak wybrać odpowiedni garnet do cięcia strumieniem wody?
Wybór odpowiedniego garnetu do cięcia strumieniem wody jest kluczowy dla precyzyjności i efektywności procesu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jak wyselekcjonować najlepszy dla Twojej maszyny.
Montaż alarmów domowych – co wchodzi w skład tego systemu?
/
Montaż alarmów domowych – co wchodzi w skład tego systemu?
Skuteczny system alarmowy powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby wykrywać i reagować na wszelkie potencjalne zagrożenia, jak włamania, pożary czy wycieki gazów.