Polecamy

Menedżer haseł. Który wybrać?

Menedżer haseł. Który wybrać?
/
/
Oprogramowanie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Menedżer haseł to jedno z narzędzi, które przyda się osobom intensywnie korzystającym z Internetu. Dzięki niemu nie trzeba za każdym razem wpisywać haseł, logując się na danej stronie, a nasze dane pozostają bezpieczne. Który program najlepiej wybrać dla siebie? 

Menedżer haseł: jak to działa?

Menedżer haseł to program, który ma za zadanie ułatwić użytkownikowi zarządzanie ważnymi danymi służącymi do uwierzytelniania jego tożsamości. Chodzi m.in. o loginy, hasła, kody PIN itd. W tym celu program korzysta z lokalnej bazy danych, w której przechowuje zaszyfrowane dane. Menedżer haseł może mieć wiele dodatkowych funkcji, w tym m.in.: automatyczne wypełnianie formularzy czy generowanie losowych haseł.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wobec rosnącej aktywności w Internecie i konieczności korzystania z wielu różnych kont osobistych, które wymagają zabezpieczenia różnego rodzaju hasłami, pojawia się konieczność korzystania z tego rodzaju oprogramowania. Pamiętajmy, że zapisywanie haseł w notesach, kalendarzach i innych miejscach, skąd mogą potencjalnie zostać skradzione, stwarza poważne zagrożenie. Dlatego też warto korzystać z programów, które za pomocą szyfrów są w stanie zapamiętać nasze hasła, a jednocześnie chronić je przed osobami niepowołanymi.

Posługiwanie się menedżerem haseł na początku wymaga ustanowienia hasła głównego, dzięki któremu zyskamy dostęp do stworzonej bazy danych. Powinno być tzw. hasłem silnym, czyli takim, w którym występują różnego rodzaju znaki: duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne. Zapamiętanie go jest niezwykle ważne, gdyż utrata hasła głównego jest równoznaczna z utratą dostępu do bazy. 

Jakie cechy powinien posiadać dobry menedżer haseł?

Jeśli poszukujesz menedżera haseł, to musisz przygotować się na to, że dostępna jest cała masa programów tego typu. Jednak nie wszystkie warto brać pod uwagę. Istnieje kilka cech, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepszą z możliwych opcji.

Cechy dobrego menedżera haseł

Godny zaufania menedżer haseł powinien:

  • korzystać z silnego szyfrowania;
  • posiadać dodatkowe systemy ochrony danych zapisanych w bazie;
  • automatycznie tworzyć kopię bazy przed rozpoczęciem pracy z nią, aby zapobiegać  skutkom ewentualnych awarii; 
  • nie dążyć do integracji z systemem operacyjnym, w którym jest uruchamiany; 
  • mieć opcję uruchamiania go z oddzielnego urządzenia (np. z pamięci USB);
  • automatycznie blokować bazę jeśli wykryje brak aktywności użytkownika;
  • posiadać generator haseł, który jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wymyślanie haseł przez użytkownika. 

Najlepsze menedżery haseł dostępne dla indywidualnych użytkowników

Menedżer haseł jest niezwykle istotnym programem, jeśli posiadamy wiele wrażliwych danych, które wymagają bezpiecznego przechowywania. Oto najlepsze, darmowe programy, które umożliwiają generowanie, przechowywanie, a także zarządzanie hasłami.

  • Dashlane jest to bardzo bezpieczny, dość prosty w użyciu menedżer haseł, który przypadnie do gustu nawet osobom, które pierwszy raz będą miały okazję korzystać z takiego narzędzia; chroni dane użytkowników za pomocą 256-bitowego szyfrowania AES i jest pełen interesujących funkcji m.in. wirtualna sieć prywatna; jedynym mankamentem programu jest brak polskiej wersji językowej oraz możliwość przechowywania jedynie 50 haseł w wersji bezpłatnej.
  • LastPass – to bardzo dobry, darmowy menedżer haseł; pozwala użytkownikowi przechowywać nielimitowaną liczbę haseł na nielimitowanej liczbie urządzeń mobilnych lub stacjonarnych; ponadto oferuje także takie funkcje jak: automatyczna zmiana haseł, odzyskiwanie konta, audyt haseł; w planie LastPass Premium menedżer daje możliwość udostępniania haseł innym użytkownikom oraz oferuje monitoring dark web i 1 GB schowka w chmurze.
  • Keeper – to niezwykle rozbudowany menedżer haseł, który jednak w wersji bezpłatnej oferuje bardzo ograniczoną funkcjonalność; dane użytkowników zabezpieczone są szyfrowaniem 256-bitowe AES; zastosowane jest tu także zaawansowane logowanie przy pomocy rozpoznawania twarzy lub odcisku palca na urządzeniach mobilnych i smartwatchach; do tego dostępne są także inne funkcje jak: bezpieczny czas, szyfrowany schowek w chmurze o pojemności 10 GB i monitoring dark web.
freshlinesource

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
E-konsultacje lekarskie powszechne w ochronie zdrowia
/
E-konsultacje lekarskie powszechne w ochronie zdrowia
W erze cyfrowej dostęp do opieki medycznej przekształca się, dostarczając nowych możliwości dla pacjentów i systemu zdrowia.
Jak wykorzystać pełny potencjał twojego nowego komputera z dyskiem o pojemności 512 GB?
/
Jak wykorzystać pełny potencjał twojego nowego komputera z dyskiem o pojemności 512 GB?
Odkryj sposoby na wykorzystanie dysku 512 GB w komputerze do maksimum. Poradnik dedykowany dla wszystkich, którzy pragną cieszyć się swoim sprzętem w pełni, niezależnie od zastosowań.
Jak wybrać odpowiednią licencję dla twojego środowiska baz danych?
/
Jak wybrać odpowiednią licencję dla twojego środowiska baz danych?
Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który pomoże Ci wybrać odpowiednią licencję dla Twojej bazy danych. Poznaj kluczowe kryteria i rodzaje licencji dostępne na rynku.