Już 23 lub 27 września odbędzie się kolejna próba wystrzelenia rakiety Space Launch System w stronę Księżyca. Będzie to miało miejsce w ramach misji Artemis I, która ma szansę zrewolucjonizować światową energetykę.
Gdy na jaw wyszła informacja, że NASA podejmie próbę ponownego lądowania na Księżycu, opinia publiczna zaczęła zadawać pytanie: dlaczego misja Artemis w ogóle będzie miała miejsce? Dlaczego znów decydujemy się na eksplorację Księżyca? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka.
Jednym z kluczowych powodów podjęcia decyzji o eksploracji Księżyca jest fakt, iż jest on miejscem bogatym w zasoby naturalne. Występuje na nim m.in. Hel-3. Ten używany obecnie w medycynie czy bezpieczeństwie lotniczym pierwiastek być może już niedługo będzie w stanie zrewolucjonizować światową energetykę.
Hel-3 to izotop helu używany obecnie m.in. w medycynie oraz urządzeniach dbających o bezpieczeństwo na lotniskach. Znaleziono dla niego jednak także inne zastosowanie. Hel-3 okazuje się bowiem idealnym paliwem do reaktorów termojądrowych. Takie zastosowanie pierwiastka mogłoby pozwolić na wytworzenie taniej i ekologicznej energii termojądrowej, która w dodatku nie generuje odpadów promieniotwórczych. Zasoby helu-3 na Ziemi są już na wyczerpaniu. Złoża obecne na Księżycu szacowane są natomiast na miliony ton.
Zdj. główne: SpaceX/unsplash.com