Polecamy

Nowoczesne techniki. Komu przyda się druk UV?

Nowoczesne techniki. Komu przyda się druk UV?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Druk UV to metoda druku cyfrowego wykorzystująca światło ultrafioletowe (UV) do utwardzania tuszu, klejów na papierze, aluminium, płycie piankowej lub akrylu – w rzeczywistości technikę tę można wykorzystać do drukowania na prawie wszystkim.

Jak działa druk UV?

Sednem działania drukarki UV jest to, że atrament zostaje od razu wystawiony na bezpośrednie działanie światła ultrafioletowego. Z racji tego, że wysycha natychmiast, nie ma problemu z rozmazywaniem lub przesiąkaniem atramentu. Ostatecznie otrzymujesz wysokiej jakości wydruki, które wyglądają fantastycznie. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli drukujesz dokumenty, takie jak np. materiały marketingowe, które wymagają wyrazistych detali.

Jaka jest różnica między drukiem UV a drukiem konwencjonalnym?

Druk UV i druk konwencjonalny to dwa zasadniczo różne procesy.

Tradycyjny druk wymaga użycia atramentów i rozpuszczalników. Drukarka nakłada tusze na materiał, a następnie zawarte w nich rozpuszczalniki (często niebezpieczne LZO) wyparowują do powietrza, pozostawiając w rezultacie wydruk.

Druk UV zaś wykorzystuje atramenty, które wysychają w procesie fotomechanicznym. Drukarka emituje wysokoenergetyczne światło UV w kierunku atramentu, gdy uderza w materiał, niemal natychmiast go wysusza. Dlatego też drukarki UV mogą sobie poradzić lepiej w sytuacji, kiedy brakuje atramentu.

Atrament w szklance wody
(fot. Chaozzy Lin, źródło: unsplash.com)

Korzyści z druku UV

Istnieje wiele zalet drukowania z pomocą UV, które sprawiają, że jest to doskonała opcja dla właścicieli firm:

  • proces jest bardziej wydajny niż przy zwykłych metodach wydruku;
  • oszczędzamy czas, zwłaszcza jeśli mamy dużo wydruków do wykonania;
  • druk UV jest bardziej odporny na zarysowania i zadrapania, dlatego jeśli potrzebujesz materiałów drukowanych, które będą przenoszone lub transportowane, lepszym rozwiązaniem jest UV;
  • materiały drukowane w technologii UV są bardziej wyraziste i mają żywsze kolory niż ich odpowiedniki drukowane konwencjonalnie. Oznacza to, że jeśli chcesz zachwycić klientów lub stworzyć określoną estetykę, jest to idealna opcja drukowania. Atrament wysycha szybciej, zachowując intensywność koloru;
  • nie musisz czekać, aż elementy wyschną, zanim wyjmiesz je z drukarki. Wydruki UV schodzą z drukarki i są gotowe do pracy. Dzięki wyrazistemu wykończeniu Twoje materiały będą wyglądać profesjonalnie i luksusowo. Jednym z charakterystycznych objawów taniego druku jest rozbryzgiwanie się tuszu. Nie stanowi to problemu w przypadku druku UV i gwarantuje zachwyt klientów.

Druk UV może zmniejszyć Twój ślad węglowy!

Teren pełen zieleni
(fot. Ivan Bandura, źródło: unsplash.com)

Czy Twoja firma wdraża ekologiczne rozwiązania? Jeśli tak, to druk UV może być dla Ciebie idealną opcją. Jest to zdecydowanie bardziej przyjazna środowisku alternatywa, ponieważ atramenty do druku UV nie są oparte na rozpuszczalnikach i dzięki temu nie szkodzą środowisku podczas parowania.

Firmy dbające o środowisko stają się niezwykle ważne dla klientów. Dzięki drukowi UV możesz pokazać, że Twoja firma poważnie traktuje dobro naszej planety, jednocześnie nie rezygnując z wysokiej jakości materiałów.

Druk UV może Ci zapewnić przewagę nad konkurencją. Ciekawe jest to, że niewiele firm faktycznie wykorzystuje oświetlenie UV w swoim modelu biznesowym. W związku z tym, jeśli chcesz się wyróżnić, drukarka UV może być świetnym wyborem.

freshlinesource

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wykorzystać prototypową płytę stykową w projektach DIY?
/
Jak wykorzystać prototypową płytę stykową w projektach DIY?
Odkryj potęgę prototypowej płyty stykowej w realizacji projektów domowej robotyki. Rozmawiamy o najważniejszych zastosowaniach, technikach montażu i wskazówkach praktycznych.
Jak wykorzystać minikomputery i druk 3D do budowy własnego robota?
/
Jak wykorzystać minikomputery i druk 3D do budowy własnego robota?
Poznaj nowe technologie, które pozwolą Ci zbudować własnego robota! Wykorzystaj nowoczesna drukarkę 3D i minikomputer do budowy osobistego asystenta technologicznego.
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i akcesoria do twojej maszyny do obróbki metalu?
/
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i akcesoria do twojej maszyny do obróbki metalu?
Poznaj kluczowe wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiednie narzędzia i akcesoria do Twojej maszyny do obróbki metalu. Dowiedz się, jakie czynniki brać pod uwagę i na co zwracać uwagę podczas zakupów.