Polecamy

Nowoczesne techniki. Komu przyda się druk UV?

Nowoczesne techniki. Komu przyda się druk UV?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Druk UV to metoda druku cyfrowego wykorzystująca światło ultrafioletowe (UV) do utwardzania tuszu, klejów na papierze, aluminium, płycie piankowej lub akrylu – w rzeczywistości technikę tę można wykorzystać do drukowania na prawie wszystkim.

Jak działa druk UV?

Sednem działania drukarki UV jest to, że atrament zostaje od razu wystawiony na bezpośrednie działanie światła ultrafioletowego. Z racji tego, że wysycha natychmiast, nie ma problemu z rozmazywaniem lub przesiąkaniem atramentu. Ostatecznie otrzymujesz wysokiej jakości wydruki, które wyglądają fantastycznie. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli drukujesz dokumenty, takie jak np. materiały marketingowe, które wymagają wyrazistych detali.

Jaka jest różnica między drukiem UV a drukiem konwencjonalnym?

Druk UV i druk konwencjonalny to dwa zasadniczo różne procesy.

Tradycyjny druk wymaga użycia atramentów i rozpuszczalników. Drukarka nakłada tusze na materiał, a następnie zawarte w nich rozpuszczalniki (często niebezpieczne LZO) wyparowują do powietrza, pozostawiając w rezultacie wydruk.

Druk UV zaś wykorzystuje atramenty, które wysychają w procesie fotomechanicznym. Drukarka emituje wysokoenergetyczne światło UV w kierunku atramentu, gdy uderza w materiał, niemal natychmiast go wysusza. Dlatego też drukarki UV mogą sobie poradzić lepiej w sytuacji, kiedy brakuje atramentu.

Atrament w szklance wody
(fot. Chaozzy Lin, źródło: unsplash.com)

Korzyści z druku UV

Istnieje wiele zalet drukowania z pomocą UV, które sprawiają, że jest to doskonała opcja dla właścicieli firm:

  • proces jest bardziej wydajny niż przy zwykłych metodach wydruku;
  • oszczędzamy czas, zwłaszcza jeśli mamy dużo wydruków do wykonania;
  • druk UV jest bardziej odporny na zarysowania i zadrapania, dlatego jeśli potrzebujesz materiałów drukowanych, które będą przenoszone lub transportowane, lepszym rozwiązaniem jest UV;
  • materiały drukowane w technologii UV są bardziej wyraziste i mają żywsze kolory niż ich odpowiedniki drukowane konwencjonalnie. Oznacza to, że jeśli chcesz zachwycić klientów lub stworzyć określoną estetykę, jest to idealna opcja drukowania. Atrament wysycha szybciej, zachowując intensywność koloru;
  • nie musisz czekać, aż elementy wyschną, zanim wyjmiesz je z drukarki. Wydruki UV schodzą z drukarki i są gotowe do pracy. Dzięki wyrazistemu wykończeniu Twoje materiały będą wyglądać profesjonalnie i luksusowo. Jednym z charakterystycznych objawów taniego druku jest rozbryzgiwanie się tuszu. Nie stanowi to problemu w przypadku druku UV i gwarantuje zachwyt klientów.

Druk UV może zmniejszyć Twój ślad węglowy!

Teren pełen zieleni
(fot. Ivan Bandura, źródło: unsplash.com)

Czy Twoja firma wdraża ekologiczne rozwiązania? Jeśli tak, to druk UV może być dla Ciebie idealną opcją. Jest to zdecydowanie bardziej przyjazna środowisku alternatywa, ponieważ atramenty do druku UV nie są oparte na rozpuszczalnikach i dzięki temu nie szkodzą środowisku podczas parowania.

Firmy dbające o środowisko stają się niezwykle ważne dla klientów. Dzięki drukowi UV możesz pokazać, że Twoja firma poważnie traktuje dobro naszej planety, jednocześnie nie rezygnując z wysokiej jakości materiałów.

Druk UV może Ci zapewnić przewagę nad konkurencją. Ciekawe jest to, że niewiele firm faktycznie wykorzystuje oświetlenie UV w swoim modelu biznesowym. W związku z tym, jeśli chcesz się wyróżnić, drukarka UV może być świetnym wyborem.

freshlinesource

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety i wady home office z perspektywy pracodawcy
/
Zalety i wady home office z perspektywy pracodawcy
Pojawienie się pandemii wiosną 2020 roku w naszym kraju zaskoczyło również polskich pracodawców. Najmniej stracili ci, którzy byli w stanie […]
Zalety i zastosowania miniaturowych systemów monitoringu w codziennym życiu
/
Zalety i zastosowania miniaturowych systemów monitoringu w codziennym życiu
Poznaj zalety i funkcje miniaturowych systemów monitoringu w codziennym życiu. Dowiedz się, jak mogą przyczynić się do zwiększenia Twojego poczucia bezpieczeństwa i spokoju ducha.
Czym charakteryzują się laptopy Dell?
/
Czym charakteryzują się laptopy Dell?
Czym charakteryzują się laptopy marki Dell i dla kogo są przeznaczone?