Polecamy

Zalety i wady home office z perspektywy pracodawcy

Zalety i wady home office z perspektywy pracodawcy
/
/
Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pojawienie się pandemii wiosną 2020 roku w naszym kraju zaskoczyło również polskich pracodawców. Najmniej stracili ci, którzy byli w stanie przenieść swoją działalność z biura do domu i kontynuować pracę zdalną. To, co miało się dokonywać stopniowo, zostało wprowadzone z konieczności w ciągu kilku tygodni. Co stanie się z home office po pandemii?

Czy home office zdało egzamin? Doświadczenia z pandemii

Trzeba zacząć od tego, że niezależnie od woli pracodawców, home office stało się na pewnym etapie pandemii koniecznością. Firmy, które wcześniej choćby częściowo pracowały w ten sposób, miały na początku pandemii znacznie ułatwioną drogę do przestawienia się na nowy tryb pracy. Co innego pracodawcy, którzy prowadzili działalność tylko w biurach. Tam, gdzie w końcu udało się przyswoić nowe metody, wzrastały szanse na mniejsze straty w obliczu pandemii.

Czy powrócimy do pracy stacjonarnej?

Z pewnością będzie znacznie większy odsetek pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym lub hybrydowym niż poprzednio. Trudno jednak wyobrazić sobie, żeby w ten sposób pracowała większość zatrudnionych. Dlaczego? Oto największe zalety i wady pracy zdalnej z perspektywy organizacji.

Zalety home office z perspektywy pracodawców

Oszczędność środków przeznaczonych na utrzymanie lokali

Z pewnością wydatki na wynajem i utrzymanie biura to jeden z bardzo ważnych elementów budżetu każdej firmy np. z szeroko rozumianego sektora usług. Należy brać pod uwagę koszty wynajmu lokalu, mediów – energii elektrycznej, ogrzewania czy wody. Niektóre z firm, choćby znane agencje medialne, już zdecydowały o tym, że po pandemii nie wrócą do wynajmowanych do tej pory biur. Z punktu widzenia finansów, to słuszne podejście. Burzą się jednak przeciwko niemu niektórzy pracownicy. Podpisując umowy, nie byli świadomi, że będą stale pracować w trybie home office. Niekiedy oczekują w związku z tym np. dopłat od pracodawcy do energii elektrycznej. 

Mniejsze nakłady na wyposażenie miejsc pracy

Możliwość rezygnacji z wynajmu biura lub przejście do mniejszego, to nie tylko oszczędność pieniędzy przeznaczanych na lokal. Praca z domu odbywa się też często na własnym sprzęcie. O ile jednak poszczególne firmy dają pracownikom telefon lub laptop do pracy, to inne elementy (biurko, fotel itp.) ich nie obchodzą.

Zmniejszona podatność na kryzysy

W końcu praca w trybie online pozwala na mniejszą podatność firmy na sytuacje kryzysowe. Jedynym warunkiem skutecznej łączności jest tu dostęp do Internetu i niezbędnych narzędzi. Losowe utrudnienia, których przypadkiem jest koronawirus, stają się mniejszym problemem i nawet w ich obliczu firma może działać.

Zadowoleni pracownicy

Wielu pracownikom tryb zdalny bardzo odpowiada. Nie muszą wychodzić z domu np. gdy pogoda za oknem nie zachęca do spacerów, lub, co gorsza, stać w korkach, tracić czas i pieniądze na dojazdy.

Wady pracy z domu 

Brak kontroli pracowników

Szczególnie w Polsce wciąż jeszcze dominuje model przywództwa w organizacji, gdzie osoba zarządzająca musi mieć silną i możliwie bezpośrednią kontrolę nad tym, co robią podwładni. Panuje przekonanie, że praca zdalna będzie mniej efektywna i trudniej zmobilizować pracowników do robienia lepszych wyników. 

Utrudniona komunikacja

Niekiedy nowoczesne narzędzia komunikacji wciąż jeszcze nie dają takich możliwości, jakie osiągamy, pracując np. fizycznie w ramach jednej przestrzeni. Do tego tryb pracy zdalnej musi być wprowadzany do firmy stopniowo, żeby wszyscy pracownicy byli w stanie się do niego przyzwyczaić. Konieczne jest wypracowanie nowych schematów komunikacji w ramach organizacji. Nie zawsze jest to łatwe. 

Konieczność doskonalenia narzędzi do współpracy 

Dodatkowo nie zawsze udaje się od razu wybrać odpowiednie narzędzia teleinformatyczne, które będą pasowały do trybu pracy w przedsiębiorstwie. Poszukiwania czasami bywają dłuższe, nim znajdzie się programy o satysfakcjonujących możliwościach.

Zdj. główne: Bench Accounting/unsplash.com

freshlinesource

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Te rzeczy musi wiedzieć każdy współczesny programista
/
Te rzeczy musi wiedzieć każdy współczesny programista
Mimo że trend ten utrzymuje się już od dość długiego czasu, zapotrzebowanie na programistów wciąż rośnie. Osoby decydujące się na […]
Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje nasze życie?
/
Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje nasze życie?
Odkryj, jak sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować nasze życie, wpływając na różne sektory od edukacji po opiekę zdrowotną.
Zabezpieczanie cennych przedmiotów. Przewodnik po domowych kasach pancernych
/
Zabezpieczanie cennych przedmiotów. Przewodnik po domowych kasach pancernych
Odkryj, jak skutecznie zabezpieczyć swoje cenne przedmioty, korzystając z praktycznego przewodnika po domowych kasach pancernych. Zrozum, dlaczego warto inwestować w bezpieczeństwo i jak to zrobić.