Polecamy

Praca zdalna? Ogarnij to z Google Workspace!

Praca zdalna? Ogarnij to z Google Workspace!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie da się ukryć, że pandemia nieodwracalnie zmieniła model pracy. O ile wcześniej praca zdalna w niektórych branżach była Złotym Graalem, dostępnym dla najlepszych, o tyle dziś przekonało się do niej więcej sektorów.

Pandemia nie tylko zmusiła zresztą przejście wielu miejsc pracy na tryb home office, ale przede wszystkim udowodniła, że taka praca nie musi być wcale mniej efektywna. Z pewnością wymaga jednak szeregu odpowiednich narzędzi.

Praca zdalna z Google Workspace

Co ciekawe, wiele firm – mimo zniesienia obostrzeń – zapowiada zachowanie trybu pracy zdalnej bądź przejście w tzw. model hybrydowy. Zakłada on częściową pracę z domu, a częściową z miejsca pracy. Konkretny podział zależy od specyfiki wykonywanej pracy, branży czy np. ilości pracowników. Są firmy, w których niektóre działy powrócą do biura, a pozostałe będą pracować zdalnie, a są takie, gdzie pracownicy wymieniają się rotacyjnie i np. co 2 tygodnie w tryb zdalny przechodzi jedna grupa, podczas gdy druga wraca wtedy do biur.

Taki model pracy jest ciekawy i zapewnia pracownikom sporą elastyczność, ale rodzi też nieco problemów: wszystkie zadania trzeba odpowiednio skoordynować i zsynchronizować tak, by pracownicy mogli odpowiednio zarządzać czasem i mieli dostęp do ważnych plików czy programów niezależnie od miejsca, w jakim się znajdują.

I tu wchodzą narzędzia Google Workspace. Całe na biało, a co jeszcze lepsze – z opcją bezpłatnego testu przez 2 tygodnie.

Wideo konferencja na Google Meet
(fot. Luis Alvarez / DigitalVision / Getty Images)

Google Meet

Spotkania na Google Meecie to niemal pandemiczna klasyka. Za co je pokochaliśmy?

  • są dostępne w chmurze, więc nie wymagają instalacji żadnych dodatkowych aplikacji czy sterowników,
  • pomagają pracować na odległość i szybko konsultować palące kwestie pomiędzy pracownikami,
  • może w nich uczestniczyć nawet 250 użytkowników,
  • dają możliwość współdzielenia ekranu,
  • można do nich dołączyć także z perspektywy skrzynki mailowej czy kalendarza Google,
  • posiadają funkcję czatu (przydatna zwłaszcza, gdy zepsuty mikrofon nagle zakłóci spotkanie).

Docsy, slidesy i sheetsy

To systemy współdzielenia plików, oparte o znane wszystkim formaty z pakietu Microsoft Office. Są to kolejno odpowiedniki: Worda, Power Pointa oraz Excela. Pozwalają na szybki transfer plików, nanoszenie zmian przez różne osoby oraz możliwość dokładnego śledzenia zmian, która pozwala na zachowanie porządku (wszyscy wiemy, że w przypadku współpracy na odległość o chaos nie jest trudno…). Nad jednym plikiem dokumentów Google w jednej chwili może pracować ponad 100 osób.

Grupowy kalendarz

Pozwala na tworzenie kalendarza i udostępnianie go dalej. Ta funkcja przyda się szczególnie większym organizacjom, w których istnieje np. tradycja „zaklepywania” salek konferencyjnych dla konkretnych teamów czy osób. Pomoże też w planowaniu urlopów lub organizacji spotkań. Jedyne, co trzeba zrobić, to utworzyć nowy kalendarz, nadać mu adekwatną nazwę, a następnie przydzielić dostęp wszystkim zainteresowanym. Proste? Proste!

Kalendarz Google
(fot. dowell / Moment / Getty Images)

Google Workspace cena

Google Workspace (wcześniej nazywany G Suite) oferuje 3 standardowe plany cenowe oraz jeden personalizowany pakiet premium. Wypisane poniżej ceny to aktualne ceny promocyjne, które mogą zmieniać się w czasie.

  • Business Starter – 20,70 zł / miesięcznie za użytkownika

Pakiet zapewniający m.in. firmową pocztę e-mail, spotkania na platformie Google Meet dla 100 uczestników, 30 GB miejsca w chmurze dla każdego z użytkowników, a także doraźną standardową pomoc BOK Google.

  • Business Standard – 41,40 zł / miesięcznie za użytkownika

Pakiet zawierający wszystkie benefity poprzedniego pakietu z małymi upgrade’ami – w spotkaniu może uczestniczyć już 150 uczestników (spotkanie można nagrywać!), a każdy użytkownik ma do dyspozycji aż 2 TB chmurowej przestrzeni.

  • Business Plus – 69 zł / miesięcznie za użytkownika

Dodatkowo pakiet ten oferuje pozyskiwanie i przechowywanie danych, spotkania wideo dla 250 uczestników, 5 TB miejsca w chmurze na osobę oraz ulepszone mechanizmy zabezpieczeń.

Zdjęcie główne artykułu: fot. S3studio / Contributor / Getty Images News / Getty Images

freshlinesource

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy automatyzacja testów to klucz do poprawy jakości oprogramowania?
/
Czy automatyzacja testów to klucz do poprawy jakości oprogramowania?
Odkryj, jak automatyzacja testów może przyczynić się do zwiększenia jakości oprogramowania. Dowiedz się więcej o jej roli, zaletach i podstawowych aspektach.
Jak wdrażać i obsługiwać sklepy B2C i platformy B2B oparte na PrestaShop?
/
Jak wdrażać i obsługiwać sklepy B2C i platformy B2B oparte na PrestaShop?
Odkryj tajniki skutecznego wdrażania i obsługi sklepów B2C oraz platform B2B na bazie PrestaShop. Dowiedz się, jak zoptymalizować procesy i podnieść efektywność Twojego biznesu.
Inteligentne domy: jak technologia zmienia nasze życie codzienne
/
Inteligentne domy: jak technologia zmienia nasze życie codzienne
Odkryj, jak technologia rewolucjonizuje nasze domy, przekształcając je w inteligentne, wygodne i eko-efektywne przestrzenie. Zrozum, jak ta technologia wpływa na nasze codzienne życie.