Polecamy

Te rzeczy musi wiedzieć każdy współczesny programista

Te rzeczy musi wiedzieć każdy współczesny programista
/
/
Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Mimo że trend ten utrzymuje się już od dość długiego czasu, zapotrzebowanie na programistów wciąż rośnie. Osoby decydujące się na zmianę ścieżki kariery wciąż mają duże szanse na sukces, bo ostatecznie czynnikiem pomyślności – również w tej branży – jest ogólna wiedza techniczna, doświadczenie i umiejętności miękkie. 

Niezależnie od tego, czy jesteś absolwentem kierunku pokrewnego, czy też zaczynasz przygodę z IT od zupełnie innej strony, powinieneś posiadać podane niżej zdolności.

Komunikacja to podstawa

Jeśli Twój kolega z pracy ma trudności i nie może rozwiązać jakiegoś problemu, powinieneś być gotów oderwać się od swojego zadania i rzucić okiem na jego monitor. Takie proaktywne podejście jest ważne dla wielu managerów IT. Wykorzystywanie zgromadzonej wiedzy w praktyce jest głównym zadaniem każdego pracownika. Nawet w profesjonalnym środowisku specjaliści natrafiają czasem na problemy, które na pierwszy rzut oka wydają się nierozwiązywalne. Bardzo ważne dla każdego eksperta są umiejętności zadawania pytań i udzielania pomocy. Oferowanie i proszenie o pomoc jest jedną z podstawowych cech także dobrych programistów. Ta umiejętność świadczy również o zdrowej pewności siebie, która robi bardzo dobre wrażenie w branży. W dzisiejszych czasach programista powinien umieć w prosty sposób wyjaśniać swoim współpracownikom pomysły, koncepcje i problemy, jakie napotyka. Jest to kluczowe szczególnie w zespołach interdyscyplinarnych, w których specjaliści od kodu często są ważnymi członkami. Menadżerowie IT często podkreślają, że umiejętności międzydyscyplinarne stają się coraz ważniejsze dla branży. Zespół, który posiada w swoich szeregach wysokiej jakości specjalistów siedzących głęboko w swojej domenie, niechętnie patrzących poza jej granice, nigdy nie będzie tak wydajny, jak zespół złożony z elastycznych specjalistów, którzy są w stanie podjąć się pracy z innymi od swojej domeny obszarami. 

Programista to członek drużyny

Praca jako teamplayer jest bardzo ważna. Przyznawanie się do pomyłek i samokrytyka to oznaka siły, a nie słabości. Wręcz przeciwnie: umiejętność krytycznego spojrzenia na własne umiejętności i przyjęcie nowych wzorców zachowań jest bardzo pożądane w branży IT. Rzadkością jest już wyłącznie jeden specjalista od danego zagadnienia w firmie – specjalistów takich jest teraz wielu, dlatego kluczowa jest solidarność i wzajemne wsparcie. Wielu menadżerów IT wyznaje podejście zorientowane na pracę zespołową nawet w samej treści kodu – ważne jest, aby przedstawiał, dlaczego działa w określony sposób, a niekoniecznie jak został zrobiony. Kod tego typu jest łatwiejszy do zrozumienia i dalszego rozwijania go przez innych. 

Programista rozwiązuje problemy

Projekty IT szybko przekształcają się w serie wyzwań. W czasie trwania fazy projektowej klient aktywnie reaguje na zmiany rynkowe i wymaga czasem skomplikowanych rozwiązań, które mają za zadanie dostosować tworzone oprogramowanie do aktualnej sytuacji. Odmowa w takich przypadkach nie jest podejściem najwłaściwszym. Programista musi umieć postawić się w sytuacji klienta i wskazać alternatywne sposoby ulepszenia czy naprawy oprogramowania. W czasie projektowania softu warto zadawać sobie pytania: “Jak wytłumaczę klientowi tę koncepcję?” i “Jakie są jej wady i zalety?”. Pozwala to na jeszcze lepsze zrozumienie wszystkich mechanizmów rozwiązania i świetne przygotowanie na ewentualną dyskusję.

Nigdy nie przestawaj się uczyć

Jak mawiał Heraklit z Efezu: „Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Pasuje to również do branży IT – jeśli chcesz być profesjonalnym programistą, musisz wciąż dopasowywać się do rynku i reagować na zmiany na nim zachodzące. Stale ewoluujące języki programowania, nowe frameworki, technologie webowe i systemy sprzedaży wymagają od takiego specjalisty ciągłej nauki. Otwartość na rozwój jest nieporównywalnie ważniejsza niż indywidualna wiedza programistyczna. Podobnie jest z doświadczeniem organizacyjnym i technicznym. Pozostawianie luk w wiedzy jest czasem nawet pożądane. Nie trzeba znać się na wszystkim w najdrobniejszych szczegółach – ważniejsza jest otwartość i ciekawość, by poznać inne obszary technologiczne. Umiejętność komunikacji, wymiany doświadczeń i szczypta humoru pomaga w tym, by nie przejmować się zbytnio małymi porażkami, które spotykają tak naprawdę każdego. Szersza wiedza z różnych obszarów pozwala stworzyć bardziej ogólny obraz produktu i tym samym pomóc innym w jego przeglądzie. 

Programista jest wszechstronny

Czy to start-up, czy korporacja – wymagania stawiane specom od kodu są większe niż kiedykolwiek wcześniej. Prócz entuzjazmu i pasji w tym, co robi, programista powinien posiadać szereg umiejętności miękkich. Ogólny zestaw kompetencji społecznych i technicznego know-how mają dla HR-ów podobny priorytet. Dlatego idealny programista powinien być wszechstronnym graczem zespołowym.

freshlinesource

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak coboty mogą zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo na liniach produkcyjnych?
/
Jak coboty mogą zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo na liniach produkcyjnych?
Dowiedz się, jak coboty, czyli kooperacyjne roboty, mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa na liniach produkcyjnych.
Poradnik do wyboru i zastosowania złącz elektrycznych: Wszystko, co powinieneś wiedzieć jako użytkownik serwisu wirearea.com
/
Poradnik do wyboru i zastosowania złącz elektrycznych: Wszystko, co powinieneś wiedzieć jako użytkownik serwisu wirearea.com
Zapoznaj się z praktycznym poradnikiem na temat wyboru i zastosowania złącz elektrycznych. Dowiedz się więcej na temat różnych rodzajów złącz, ich przeznaczenia, metod zastosowania i przeglądaj wskazówki dla użytkowników serwisu wirearea.com.
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i akcesoria do twojej maszyny do obróbki metalu?
/
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i akcesoria do twojej maszyny do obróbki metalu?
Poznaj kluczowe wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiednie narzędzia i akcesoria do Twojej maszyny do obróbki metalu. Dowiedz się, jakie czynniki brać pod uwagę i na co zwracać uwagę podczas zakupów.